Kontrast:

Szkolenie wyjazdowe – pn. „Aktywni mieszkańcy aktywny region” – relacjaW dniach 7 – 9 września br. przedstawiciele podmiotów aplikujących o dofinansowanie w ramach Programu Leader  (za pośrednictwem konkursów ogłaszanych przez Stowarzyszenie Ziemi Grodziskiej Leader) wzięli udział w dwudniowym szkoleniu wyjazdowym pn. „Aktywni mieszkańcy – aktywny region”, które miało miejsce na terenie dwóch Lokalnych Grup Działania: LGD Partnerstwo Kaczawskie i LGD Partnerstwo Izerskie.

Szkolenie rozpoczęło się od całodniowej wizyty w Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie, po którym oprowadzał nas p. Krzysztof Rozpędowski. Wizytacja rozpoczęła się od przedstawiania krótkiej historii powstania Gospodarstwa Agroturystycznego Villa Greta prowadzonego przez Państwa Rozpędowskich. 

Spotkanie dotyczące historii powstania gospodarstwa villa greta

Następnie przeszliśmy do centrum wsi, w którym znajduje się zakupiony przez Stowarzyszenie Kaczawskie dom. W jego murach zapoznaliśmy się z dotychczasowymi działaniami zorganizowanymi wokół niego (wystawy, akcje sprzątania) oraz planami utworzenia, po przeprowadzeniu generalnego remontu, Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w jego wnętrzu.

Sudecka zagroda edukacyjna w Dobkowie

Po zakończeniu prezentacji domu, ścieżką kulturową „Szlakiem Kapliczek” dotarliśmy do pasieki „Na Malinowym Wzgórzu” gdzie o jej działalności, wyrobach, tradycji i pomysłach opowiadał  p. Andrzej Rzeszut.

szlak kapliczek w dobkowie

Pasieka na malinowym wzgórzu

Po prezentacji każdy miał możliwość degustacji produktów wyrabianych w pasiece.

degustacja produktów pasieki

Kolejnym wizytowanym miejscem Ekomuzeum była „Galeria Pod Aniołem”. O działalności galerii i jej historii opowiedziała p. Bogusława Rudnicka wraz z rodziną. Po tym, pod czujnym okiem właścicieli, każdy miał możliwość wykonania własnego wyrobu z gliny.

Galeria Pod Aniołem

Galeria Pod Aniołem, wnętrze

Podsumowaniem pierwszego dnia szkolenia było spotkanie z przedstawicielami LGD Partnerstwo Kaczawskie, którego Dyrektor p. Gabriela Męczyńska przestawiła prezentację pt. „Osiągnięcia LGD Partnerstwo Kaczawskie w oparciu o aktywność mieszkańców”. W spotkaniu tym uczestniczył również Prezes LGD p. Piotr Pieniążek oraz Wójt Gminy Krotoszyce p. Beata Castañeda Trujillo i Wójt Gminy Mściwojów p. Mariusz Foryś.

Gabriela Męczyńska przedstawia prezentację pod tytułem Osiągnięcia LGD Partnerstwo Kaczawskie w oparciu o aktywność mieszkańców

Kolejny dzień szkolenia rozpoczął się od wizyty we wsi Mojesz, gdzie Sołtys p. Mariola Szczęsna opowiedziała o działalności i osiągnięciach mieszkańców oraz pomyśle promocji wsi poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń na bazie historii stacjonujących tu niegdyś wojsk napoleońskich. O Mojeszu i lokalnej aktywności opowiadali również Starosta p. Józef Mrówka oraz przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski p. Jarosława Kozdrowicz i p. Lesław Krokosz.

Starosta pan Józef Mrówka

Na zakończenie wizyty przeszliśmy z naszymi gospodarzami na boisko wiejskie, na którym odbywają się organizowane we wsi inicjatywy oraz gdzie staraniami Sołectwa ustawiona została piękna scena i stoiska.

zdjęcie grupowe uczestników szkolenia

Po tym spotkaniu, udaliśmy się do miejscowości Pławna Dolna, gdzie wizytowaliśmy czarujący „Zamek Legend Śląskich”. Przywitani przez Kustosza p. Pawła, opowiadacza legend przebranego w niezwykły strój, przeszliśmy do zamku gdzie przedstawione zostały nam regionalne opowieści.

Kużnia w Zamku Legend Śląskich

Zamek Legend Śląskich

Zaprezentowana nam została również Galeria autorska prowadzona przez artystę plastyka Dariusza Milińskiego, w której przybliżono nam działalność i ofertę całego obiektu oraz pokazane zostały prace artystyczne jego właściciela.

Galeria autorska plastyka Dariusza Milińskiego

Kolejnym punktem naszego szkolenia był Lubomierz – stolica Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych. W Lubomierzu przywitani zostaliśmy przez Kargula i Pawlaka, aby po chwili spotkać się z p. Jadwigą Sieniuć – Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Filmów Komediowych. Na miejscu sprawdziliśmy, w jaki sposób w oparciu o historię polskiego filmu promować można własną miejscowość, odwiedziliśmy muzeum „samych swoich” oraz spotkaliśmy się z Burmistrzem Lubomierza p. Wiesławem Ziółkowskim i p. Sekretarz Bożeną Pawłowicz. Ponadto do naszej grupy dołączyła p. Bożena Mulik Prezes Zarządu LGD Partnerstwo Izerskie, która stała się naszym przewodnikiem po kolejnych inicjatywach Pogórza Izerskiego.

muzeum samych swoich

Spotkanie z Burmistrzem Lubomierza Wiesławem Ziółkowskim

W drodze do biura LGD, zatrzymaliśmy się we wsi Radoniów gdzie spotkaliśmy się przedstawicielkami Sołectwa i zobaczyliśmy przekształconą, w ramach programu odnowa i rozwój wsi, siedzibę OSP na świetlicę wiejską.

 spotkanie we wsi Radoniów

W siedzibie LGD wysłuchaliśmy prezentacji, dotyczącej aktywności społeczno-gospodarczej mieszkańców Partnerstwa Izerskiego, aby chwile później zobaczyć pierwszą z nich.

Spotkanie w siedzibie LGD Partnerstwo Izerskie

W Centrum Informacji Turystycznej w Gminie Stara Kamienica mogliśmy podziwiać doskonały przykład tego w jaki sposób można animować aktywność mieszkańców i służyć pomocną dłonią turystom odwiedzającym teren Pogórza Izerskiego. Kierownik CIT-u p. Adam Spolnik przedstawił nam również działalność prowadzonej przez siebie placówki jak i opowiedział o współpracy transgranicznej.

Centrum Informacji Turystycznej w Gminie Stara Kamienica

Kolejny dzień szkolenia zakończyliśmy przenosząc się do epoki średniowiecza wraz z przedstawicielami  Stowarzyszenia Kopaniec, którzy opowiadali nam o pomysłach na promocję i rozwój wsi oraz swoich dokonaniach. Skorzystaliśmy również z możliwości wysłuchania średniowiecznych utworów jak i zatańczenia starodawnych tańców goszcząc w gospodarstwie agroturystycznym p. Piotra Syposza oraz galerii sztuki użytkowej „Wysoki kamień”.

Gospodarstwo agroturystyczne Piotra Syposza

W ostatnim dniu szkolenia odwiedziliśmy jedną z pereł na turystycznym szlaku Dolnego Śląska – Zamek Grodziec. O jego historii oraz o walce o to aby zamek odzyskał dawną świetlność opowiedział nam jego Kasztelan p. Zenon Bernacki oraz Wójt Gminy Zagrodno p. Mieczysław Słonina i Starosta Złotoryjski p. Józef Sudoł.

Zamek Grodziec

Wraz z zakończeniem ostatniego spotkania, z głowami pełnymi nowych pomysłów, udaliśmy się w drogę powrotną do Grodziska Wielkopolskiego.

 Wszystkim osobom, z którymi mieliśmy okazję się spotkać i które nas tak serdecznie przyjęły – dziękujemy.